Na Slovensku se zřítila cvičná L39, piloti nehodu přežili

Dnes přibližně po 14. hodině středoevropského času došlo na Slovensku k havárii cvičného letounu L39 Slovenské armády. Oba piloti se stihli včas katapultovat a stihli nasměřovat letadlo do neobydlené oblasti. Svědci potvrdili, že oba piloti přistáli na padácích a později byli převezeni do nemocnice, kde jim byla poskytnuta lékařská péče.

 

Nehoda L39 se stala u Slovenského města Sliač, kde se nachazí letcká základna na které slouží 1. a 2. taktická letka slovenské armády. Před nehodou provozovaly vzdušné síly OS SR 8 Albatrosů L39.

 

Pád letounu L39 potvrdila i mluvčí slovenského ministerstva obrany Danka Capáková a potvrdila také, že na místo směřuje i ministr obrany Peter Gajdoš.

 

Letouny L39 Albatros se začaly vyvíjet v 60. letech 20. století jako náhrada za zastaralé L29 (předzívané delfín- pozn. redakce). Poprvé vzlétlo roku 1968 a ihned se stalo součástí výzbroje armád Varšavské smlouvy. Uplatnění však letadlo našlo i v jiných zemích například v USA. Hovoří se on tomto letounu jako o nejlepším cvičném letadle na světě.

 

Foto: LaKi-photography

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *