Na skok za sluncem 3. část

Vyjdu z terminálu a po čtyřech letech cítím opět ten krásný mallorský vánek a čerstvý mořský vzduch. Náš hotel je v letovisku El Arenal vzdáleném patnáct minut jízdy autobusem od letiště. Letiště a El Arenal spojuje autobusová linka 21. Jenže nejbližší spoj jede až za dvacet minut a já se ihned rozhoduji využít krásného ranního světla v kombinaci s temnými mraky v pozadí. Vedle terminálu si vyfotím odstavený Boeing 737 Ryanair a vedle něj stojící 737 Air Europa, která je na léto zapůjčená anglické společnosti Jet2. První, pro mě exotický úlovek, na kontě!

Boeing Air Europa pronajatý Jet2
Odstavený Boeing Ryanair

V autobuse mě napadne idea dojet jen dvě zastávky do letoviska Can Pastilla, tam vystoupit a dojít pěšky podél moře k ose přistávací dráhy 06 levé, která je dnes kvůli větrům vanoucím ze severu v užívání. Vystupujeme tedy na zastávce Hotel El Cid, která je hned první v Can Pastille a naše kroky vedou do obchodu Eroski, kde si koupíme vodu a nějakou svačinu. Po půl hodině chůze podél moře po promenádě a poté skrz zahrady Es Carnatge přicházíme na jeden z několika útesů, které jsou součástí zahrad. A mám velké štěstí, protože ani ne pět minut poté, co dorazíme na místo, se mi podaří vyfotit jeden ze čtyř Airbusů A321 Thomas Cook, který stále ještě zčásti nese zbarvení Monarch Airlines. Tato kombinace je mezi leteckými nadšenci označovaná jako Monarch Cook. Je tomu už rok, co Monarch zkrachoval… Mallorka je Mekka pro většinu evropských aerolinek zaměřujících se na dovolenkové lety.

Monarch Cook Airbus A321
Bombardier CRJ místních Air Nostrum s reklamou na region Vigo
Další překvapení. Jeden z Boeingů, který si TUI Airways pronajaly z Kanady. Tento zůstal v plném kanadském zbarvení

Dopoledne přilétají především letadla z Británie, jako jsou TUI Airways (dříve známé jako Thomson Airways), Jet2 a easyJet. Ryanair je mallorská jednička a má tu obrovskou bázi. Tento zahraniční provoz doplňují i lety španělských aerolinek jako Air Nostrum (Iberia Regional), Vueling a Air Europa. Jak se blíží poledne, tak v čím dál tím větším počtu začínají létat i letadla z Německa. Od krachu Air Berlin se na Mallorce velice zabydlel Eurowings i se svou dceřinkou Eurowings Europe. Pro mě však Mallorka bez Air Berlin už nikdy nebude taková, jaká dřív. Velká škoda, že zkrachoval…

Tehdy v říjnu by mě nenapadlo, že Germania do půl roku taktéž zkrachuje
Boeingy 757 jsou na Mallorce na denním pořádku
Zrovna na přílet tohoto Airbusu Eurowings Europe s plameňákem na trupu muselo sluníčko přestat svítit

V jednu opouštíme zahrady a vydáváme se na hotel. K obědu si dám kebab, poté několik desítek minut odpočinku na pláži, ale okolo třetí mě únava zmůže natolik, že na hotelu usínám.

 

 

Probouzím se až po západu slunce, kdy v El Arenalu začíná ožívat noční ruch. Na autobusové zastávce nastupujeme do autobusu směr Palma de Mallorca, abychom nasáli atmosféru večera v hlavním městě ostrova. Vystupujeme na náměstí Plaça de la Reina a našim cílem je náměstí Plaça d’Espanya. Cesta vede přes Passeig del Born, náměstí krále Joana Carlese I. a ulici La Rambla. Na Plaça d’Espanya se jen krátce rozhlédneme a to už přijíždí autobus zpátky do El Arenalu. Přijedeme zpátky do našeho letoviska a jak je vidno, ruch už ustává a ulice se vylidňují. I my míříme do hotelu, abychom se vyspali, protože ráno nás čeká brzké vstávání.

 

Foto: autor

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *