Letiště Václava Havla Praha má prvního robota Master Pepper. Cestující nejen baví, ale také poskytuje informace.

Letiště Praha a společnost Mastercard dnes společně uvedli do provozu prvního robota ve službách českého letiště. Robot Master Pepper, který je umístěný přímo na Terminálu 2 za bezpečnostní kontrolou, cestující pobaví, poskytne jim informace a zprostředkuje jim jedinečný zážitek. Robot umí také tancovat a povídat vtipy. Projekt robota je součástí technologického rozvoje Letiště Praha v oblasti zákaznické zkušenosti. Cestujícím bude k dispozici denně od 7:00 do 22:00 hodin. Projekt Letiště Praha a Mastercard je výsledkem dlouholetého partnerství obou společností a čerpá i ze zahraničních zkušeností Mastercard s tímto robotem.

 

Cestující si s robotem mohou popovídat v angličtině nebo češtině. Na přímo kladené dotazy rozumí a odpovídá v anglickém jazyce. Pomocí dotykového tabletu, který je součástí robota, dokáže odpovídat i v českém jazyce. Master Pepper dokáže také vykonávat autentické pohyby, díky kterým dokáže cestující pobavit a stává se tak jedinečným zážitkem při čekání na let. Skrz své funkce funguje i jako zdroj informací, ale především bude na letišti umístěn pro zabavení cestujících.

Robot Master Pepper

,,Letiště Praha disponuje dlouhodobými rozvojovými plány. Při jejich tvorbě a realizaci se díváme do vzdálenější budoucnosti tak, aby všechny projekty, které postupně budou vznikat, měly potenciál efektivně fungovat i v horizontu několika desítek let. Z toho důvodu sledujeme také trendy v oblasti moderních technologií, které vyhodnocujeme a následně zavádíme do provozu. Technologický rozvoj letiště potom směřujeme do pěti oblastí. Těmi jsou bezpečnost budoucnosti, mobilita budoucnosti, pohodlná cesta letištěm, virtuální nakupování a zákaznická zkušenost. Robot Master Pepper je příkladem technologického rozvoje letiště právě v oblasti zákaznické zkušenosti,” říká Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

 

,,Máme mnohé společné. Jsme globální inovativní technologická společnost, stejně jako výrobce robota Master Pepper, a provozujeme nejrychlejší síť pro zpracování plateb, což je důležité i pro leteckou dopravu. A stejně jako Master Pepper zprostředkováváme lidem jedinečné zážitky – v našem případě v nabídce našich programů k platebním kartám Priceless Specials a Priceles Cities. Mastercard představil první komerční aplikaci pro Master Peppera již v roce 2016 v Asii,” uvedl Miroslav Lukeš, generální ředitel pro ČR, Slovensko a Rakousko.

 

S cílem realizovat svůj technologický rozvoj otevřelo Letiště Praha iniciativu PRGAirportLab, která má za úkol monitorovat trendy ve vývoji nových technologií s ohledem na rozvoj letiště, analyzovat jejich využití v letecké dopravě a vybrané projekty realizovat. Příkladem takových technologií může být například biometrie, virtuální realita, smart parkování, virtuální taxi, hologramy či právě roboti.

 

Master Pepper se nachází v Terminálu 2 v prostorách prstu D. Nasměruje cestující k nejbližší informační přepážce, dětské místnosti nebo ke konkrétnímu odletovému gatu. Cestujícím na vyžádání zatančí nebo si s nimi ochotně pořídí selfie. Zároveň poskytne informace o Letišti Praha.

 

Robot Master Pepper byl vyroben francouzskou společností Aldebaran ve spolupráci s japonskou společností SoftBank Robotics. Je 120 centimetů vysoký, váží 28 kilogramů a po nabití vydrží až 12 hodin v provozu. Bezpečnost robota budou zajišťovat informační pracovnící v terénu Letiště Praha.

Robot Master Pepper

Master Pepper disponuje několika zařízeními, které zajišťují jeho funkcionality, včetně pohybu a hlasové interakce. Na hlavě má čtyři mikrofony, tři kamery a 3D hloubkovou čtečku. V jeho trupu se nachází gyroskop. Dotykové senzory jsou umístěny na hlavě a rukou. Na spodní části těla jsou dva sonary, šest laserů, tři nárazníkové senzory a další gyroskop.

 

Foto: Jakub Zeman

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *