Letiště Praha dosáhlo v roce 2018 k hrubému provoznímu zisku téměř 5 miliard korun

V roce 2018 vykázaly klíčové společnosti skupiny Letiště Praha provozní zisk ve výši 4 922 milionů korun a přibližně tím dosáhly úrovně provozního zisku z roku 2017,který vykázala předchůdkyně skupiny Letiště Praha, Skupina Český Aeroholding. Na hospodaření skupiny se pozitivně projevily vyšší výnosy jak z leteckého, tak neleteckého obchodu, například pronájmu prostor či parkovacích služeb. Skupina Letiště Praha je tvořena klíčovými společnostmi Letiště Praha, a. s., Czech Airlines Handling, a.s., a Czech Airlines Technics, a.s.

 

 

Stejně jako v předchozích letech také vloni měl vliv na růst provozního zisku celé skupiny především výkon Letiště Praha. Na výsledku hospodaření letiště se odrazil nejen nárůst leteckých spojení, vyšší počet cestujících a tedy vyšší příjmy z leteckého obchodu, ale také posilování neleteckých aktivit letiště. Příjmy z neleteckého obchodu meziročně vzrostly o téměř 10 %, zatímco výnosy z leteckého obchodu meziročně vzrostly o více než 5 %,“ říká k hospodářským výsledkům Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

 

 

Celkové provozní výnosy společnosti Letiště Praha dosáhly v roce 2018 výše 8 441 milionů Kč. “Společnost mimo jiné navýšit mzdy zaměstnancům, vyplatit mimořádný třináctý plat, pokračovat v plánovaných opravách letištní infrastruktury, rozšiřovat kapacity letiště a nadále investovat do bezpečnostních a moderních technologií,“ doplňuje k hospodářským výsledkům Letiště Praha za rok 2018 Václav Řehoř.

 

 

Společnost Czech Airlines Handling, která zajišťuje na Letišti Václava Havla Praha komplexní služby pozemního odbavení cestujících, letadel, nákladu a pošty, dosáhla v roce 2018 hrubého provozního zisku v hodnotě 108 mil. Kč a překročila plán pro loňský rok o 8 %. Výsledek byl ovlivněn nárůstem leteckého provozu na linkách z Prahy i službami pro nové zákazníky handlingu např. běloruské aerolinie Belavia. Ze strany leteckých společností se zvýšil zájem o služby odmrazování letadel.

 

 

Hrubý provozní zisk společnosti Czech Airlines Technics, která zajišťuje v Praze údržbu a opravy letadel i letadlové techniky, dosáhl za rok 2018 hodnoty 93 mil. Kč. Negativní dopady na společnost mělo ukončení provozu aerolinek Germania a Primera Air, které patřili mezi její dlouhodobé zákazníky. Czech Airlines Technics v uplynulém roce rozšířilo portfolio svých zákazníků a vyšší výnosy zaznamenalo také v oblasti traťové údržby letadel, ve které se podařilo úspěšně rozšířit certifikace na další typy letadel a otevřít nový hangár pro tento segment. K vyšším výnosům přispěly také oblasti údržby komponentů a údržby letadlových podvozků. Společnost v průběhu roku 2018 uzavřela dlouhodobé spolupráce s novými i stávajícími zákazníky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *