Český Aeroholding splyne pod Letiště Praha

Vláda dnes schválila spojení českého Aeroholdingu s Letištěm Praha. Toto spojení dnes po sedmi letech existence firmy schválila vláda. Firma ztratila svůj smysl, když se z ČSA stala soukromá firma. Plán spojení těhto firem plánovalo ministerstvo financí již v dubnu .

 

Spojením obou společností by mělo dojít ke zjednodušení vnitroskupinových procesů, které by se měly kladně projevit na efektivním fungování společnosti Letiště Praha. Zároveň by pak mělo dojít i ke snížení administrativních a provozních nákladů.

 

Touto fúzí chceme zefektivnit výkon vlastnických práv státu v mimořádně strategické společnosti, jakou pražské mezinárodní letiště bezesporu je. Zároveň odstraníme administrativní zátěž spojenou s chodem více oddělených společností a ušetříme na provozních výdajích,“ řekla ministryně financí Alena Schillerová.

 

Firma český Aeroholding vznikla někdy v roce 2011, kdy ji vymyslel někdejší šéf Letiště Praha a ČSA Miroslav Dvořák. Aeroholding byl použit jako nástroj, jak nalít peníze do pomalu krachující společnosti ČSA a zároveň to nepovažovat jako nepovedenou podporu ze strany státu. Podnik postupně odkoupil některé činnosti od ČSA například handling, za který ČSA zaplatili v asi 3,5 miliardy korun.

 

Rozhodnutí vlády o vnitrostátní fúzi sloučením společností velmi vítáme. Na přípravě této fúze jsme dlouhodobě spolupracovali, takže se nám v průběhu posledních dvou let podařilo většinu organizačních a procesních změn postupně realizovat tak, že nyní jsou všechny procesy a organizační struktura již nastaveny na cílový stav po fúzi. Dovršení těchto příprav vnímáme jako pozitivní krok, který nám pomůže odstranit administrativní zátěž spojenou s chodem více oddělených společností. Jedná se zejména o správu vzájemných smluvních vztahů, účetní a controllingové záležitosti či povinnost zpracovávat několik účetních závěrek,“ doplňuje předseda představenstva Českého Aeroholdingu Václav Řehoř.

 

Ke spojení obou firem má dojít zpětně k 1. lednu 2018, fúze má být zapsaná k 1. srpnu do obchodního rejstříku. Spojením skončí i statutární orgány aeroholdingu. Zatímco představenstvo aeroholdingu je personálně podobné jako u Letiště Praha a vede ho Václav Řehor, dozočí rada aeroholdingu skončí. Vede ji ekonom Jan Švejnar.

 

Pod firmou byla provozována také letecká společnost Holidays Czech Airlines, která Aeroholding stála přes půl miliardy korun. Firma proto necelý rok poté činnost ukončila. Firmy, které ale Aeroholding zastřešuje do dnes, jsou například  Czech Airlines Technics a Czech Airlines Handling, které nově přejdou pod Letiště Praha. Firma také zajišťovala činnosti pro všechny firmy ve skupině, například účetnictví.

 

Foto: Letiště Praha 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *