Vyzkoušeli jsme: Pilotáž Boeingu 737 na simulátoru My Airlines v Praze

Proletěli jsme se v Boeingu 737NG od společnosti My Airlines v Praze, který se nachází nedaleko tramvajové zastávky Újezd. Tento simulátor si dozajista oblíbí každý nadšenec letectví. Může si vybrat z desítek tisíc letišť, na kterých chce přistát a nebo mu profesionální instruktor nasimuluje nestandartní situaci, kterou je potřeba vyřešit.

 

Celý hardware simulátoru se skládá ze starších součástek skutečných letadel a software je naprogamován tak, aby veškeré funkce byli stejné jako ve skutečném Boeingu. Simulátor od My Airlines se pyšní tím, že čeká na certifikaci, která by mu povolila dělat výcviky budoucích pilotů. Simulátor je totiž srovnatelný s tím, na kterém se učí i posádky leteckých společností na Letišti v Praze.

 

Na realizaci projektu se podílel zejména jeden ze spolumajitelů, který je kapitánem skutečného Boeingu a velký nadšenec do létání. Celý projekt se vyšplhal až na 20 miliónů korun. Cílem My Airlines je umožnit zážitek z létání široké veřejnosti, která si tak může vyzkoušet jaké to je pilotovat skutečné dopravní letadlo.

 

 

Celý simulátor je velice útulný. Při příchodu se vás ujmou šikovné letušky, které vám nabídnou nápoje, poté vás předají profesionálnímu instruktorovi a jde se na to. Usednete do kokpitu Boeingu 737, instruktor vysvětlí základní funkce, které jsou potřebné pro pilotáž a dále už je to jen na vás, kam a za jakých podmínek se rozhodnete letět. My Airlines je jeden z mála simulátorů, který nemá pouze sedadla pro piloty, ale také sedadla až pro 10 cestujících, kteří mají tu možnost sledovat let i z oken vedle svého sedadla jako ve skutečném letadle. Obdarovaný si tak může s sebou vzít své přátelé nebo rodinu a podělit se s nimi o zážitek. Na simulátoru je možné také uspořádat firemní akci.

 

Simulátor také vyniká tím, že dokáže nasimulovat mnoho situací. Příkladem je třeba požár na pulabě, kdy se celý simulátor nechá zahltit kouřem a v kyslíkových maskách musí piloti situaci řešit. Dalšími možnostmi je třeba reálná simulace přistání na řece Hudson, přistání na letadlové lodi či vyzkoušet si letiště s oválnou přistávací dráhou.

 

Pokud se vám stejně toto všechno bude zdát málo, simulátor je plně přispůsoben pro létání na online sítích, kde piloti musí přes sluchátka komunikovat s řídícím letového provozu a to například i v nestandartních situacích za hustého okolního provozu.

 

Simulátor My Airlines nás velice mile překvapil a je až neskutečné jak vás dokáže ze simulace přenést až do reality.

 

Foto: MyAirlines, Jakub Zeman

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *