Stovky zrušených letů zapříčinily drony létající v prostoru londýnského letiště Gatwick

Několik občanů si pro dnešní den vybralo velmi nepříjemnou aktivitu pro až 110 000 cestujících. Létají s drony do prostoru letiště Londýn-Gatwick, které je největší letiště s jedinou vzletovou a přistávácí dráhou na světě. Co se týče provozu je deváté největší v Evropě. Jsou z něj provozovány lety do více než 228 destinací v 74 zemích světa. Ročně projde letištěm 45 miliónů cestujících.

 

 

Drony byly spatřeny poprvé ve středu okolo deváté hodiny večer. Letadla, která mířila na Gatwick a byla už ve vzduchu, byla odkloněna na letiště Heathrow, Luton, Birmingham, Manchester, Southend, Cardiff, Glasgow, Paříži a Amsterdam. Celkem bylo zrušeno přes 760 letů a toto číslo stále narůstá. Letiště se na 45 minut stihlo otevřít dnes ve tři hodiny ráno. Vždy, když už to vypadá, že drony areál letiště opustily a začne se pracovat na znovuotevření letiště, tak se opět objeví. Ve večerních hodinách byla na pomoc s nalezením dronů povolána i armáda. Podél ranveje byli rozmístěni policisté s dalekonosnými zbraněmi, kteří se ovšem nepokouší drony sestřelit, aby případné zbloudilé kulky nikoho neohrozily. Všechny lety z Gatwicku jsou zrušené. Obnovení provozu do normálního stavu bude i po znovuotevření letiště trvat několik dní.

 

 

Z Prahy na Gatwick byly zrušeny dva lety společností Smartwings a easyJet. Irský lowcost Ryanair uvedl, že všechny zítřejší lety plánované na Gatwick poletí na letiště Stansted. Britská legislativa zakazuje provoz dronů v prostoru 1 kilometru od letiště.

 

 

Ještě v roce 2013 nebyl zaznamenán jediný incident v letecké dopravě s dronem. Letos jich ve Velké Británii bylo již přes 100.

 

Foto: Letiště Gatwick

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *