Problémové Boeingy dostaly stopku i na domácí půdě. USA zakázaly provoz letounů 737 MAX

Donald Trump ve středu okolo 19:30 středoevropského času oznámil zákaz letů Boeingů 737 MAX nad územím Spojených států amerických. “V nejbližší době udělíme příkaz k zákazu letu letounů 737 MAX 8, 737 MAX 9 a jim přidružených. FAA (Federální úřad pro civilní letectví) se chystá v krátké době učinit prohlášení týkající se nových informací a fyzických důkazů, které jsme obdrželi z místa a z dalších lokalit a prostřednictvím několika dalších stížností,“ sdělil médiím americký prezident. Piloti byli o nařízení informováni ještě předtím, než ho Trump veřejně oznámil. Opatření bude platit, dokud se nevyřeší problémy po havárii 737 MAX v Etiopii. Federální úřad pro civilní letectví měl mimořádné porady poté, co Kanada jako poslední z velkých zemí oznámila, že přistoupila k zákazu letů Boeingů 737 MAX na svém území po jejich druhé tragické nehodě za méně než půl roku. Boeing uvedl, že opatření po konzultacích se svými zákazníky, FAA a Národním úřadem pro bezpečnost v dopravě zkráceně NTSB, podporuje.

 

 

Že čtyř amerických leteckých společností (Američan Airlines, United Airlines, Southwest Airlines a Delta Airlines) provozují MAXe první tři zmíněné. United Airlines byly dokonce první leteckou společnosti na světě, která do běžného provozu uvedla nejdelší model 737 MAX 10. Southwest Airlines jsou největším provozovatel MAXů na světě. Ve své flotile mají celkem 34 letounů této generace, avšak z celé flotily skládající se z více než 750 Boeingů 737, tvoří pouhé 4%.

 

Ve středu odpoledne vydala zákaz na provoz nových Boeingů 737 sousední Kanada. Nad Evropou nesmí MAXy létat už od včerejších osmi hodin večer. Smartwings, jakožto provozovatel sedmi letounů tohoto typu, zatím nemá větší problémy. Žádné lety rušit v nejbližší době nemusí.

 

 

Cestující ze dvou včerejších letů české letecké společnosti Smartwings, které vzlétly krátce předtím, než Evropská agentura pro bezpečnost letectví vydala dokument, ve kterém zakazuje všechny lety Boeingů 737 MAX , jsou již zpátky v Česku. Cestující z letu z Kapverdských ostrovů, který byl odkloněn do Tunisu, byli dopraveni náhradním Boeingem 737-800 registrace OK-TVJ, který byl narychlo povolán z Lyonu. Pro cestující z Dubaje, kteří taktéž kvůli zákazu byli odkloněni do Ankary, kde strávili téměř celý den, byl ve středu odpoledne vyslán Boeing 737-800 registrace OK-TVT z Varšavy. Ten již předtím odvezl do Varšavy cestující, kteří uvízli na Madeiře , jejíchž let měl operovat taktéž jeden ze sedmi Boeingů 737 MAX, které má Smartwings ve flotile.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *