Pět posil z USA. Flotila Smartwings se před letní sezónou stále rozrůstá

Tuzemská aerolinka Smartwings na počátku letní sezóny 2019 stále rozšiřuje svou flotilu. Ke stávajícím 35 vlastním Boeingů 737 NG do flotily již přidala dva Boeingy 737 NG ze Slovenska (OM-HEX a OM-IEX), které si půjčila od aerolinky Air Explore. Další obohacení flotily přišlo od americké aerolinky Swift Air, která se Smartwings již druhým rokem spolupracuje. V březnu ze Spojených států do Prahy přiletěly první dva Boeingy 737-800 (N277EA a N917XA), oba známé z letní sezóny 2018, kdy oba byly bázované střídavě v Brně a Ostravě.

 

Obě letadla obdržela nálepky Smartwings na trup a loga Smartwings na vertikální stabilizátory. V půlce května přiletělo třetí letadlo půjčené od Swift Air (N276EA) taktéž známé z loňské sezóny především díky svému překvapivě krátkému působení ve flotile českého dopravce, u kterého se ohřálo sotva měsíc. Krátká doba pronájmu u Smartwings byla zapříčiněna nehodou dne 10.6.2018, kdy dotyčný letoun při přistání zavadil zadní částí trupu o přistávací dráhu v krétském Heraklionu. Nikdo z cestujících na palubě letadla nebyl toho dne zraněn. Letoun byl dva měsíce odstavený v Heraklionu, než s ním američtí piloti v nízké letové přeletěli do USA s několika mezipřistáními. Letoun byl opraven a vrácen do služby a od půlky května letošního roku opět vozí cestující tuzemských Smartwings.

 

V neděli 26.5. posílil nad ránem flotilu Smartwings čtvrtý Boeing 737-800 pronajatý z USA (N624XA). Ten byl v předešlé letní sezóně bázovaný v Brně a nechvalně se proslavil první srpnový den přejetím přistávací dráhy v Pardubicích podobně, jako v roce 2013 Boeing 737-800 OK-TVG patřící Smartwings. V pátek 31.5. posílí flotilu Smartwings pátý a poslední Boeing 737 NG (N820TJ) z flotily Swift Air. Všech pět strojů pronajatých z USA by mělo být bázováno na Letišti Václava Havla v Praze.

 

Dnes v odpoledních hodinách přiletěl do Brna Boeing 737-400 YR-SEB patřící rumunským Star East Airlines, který by měl dle informací aeromagazine.cz taktéž posílit flotilu Smartwings před létem. Zatím však nemáme přesné informace, na kterém letišti by měl být bázován. Flotilu Smartwings obohatí do konce června ještě několik dalších letadel pronajatých z východní Evropy a Kanady.

 

Flotila Českých aerolinií také obdrží přírůstek. Půjde o staronový Airbus A319 OK-MEL, který doslova utekl hrobníkovi z lopaty a ČSA rozhodly o prodloužení jeho pronájmu až do konce roku 2020. Původně však měl následovat Airbusy A319 OK-MEK a OK-PET a být rozebrán na letišti v anglickém St. Athan. Tam se z Prahy podíval jen na krátkou chvíli z formálních důvodů.

 

Foto: Redakce Aeromagazine.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *