V Etiopii se zřítil čtyři měsíce starý Boeing 737 MAX. Jedná se již o druhou nehodu tohoto typu letounu za poslední půlrok

Dnes v 8:44 (6:33 SEČ) došlo ke ztrátě kontaktu s letem ET302 na pravidelné lince z Addis Abeba do Nairobi. Letadlo se zřítilo šest minut po vzletu u obce Bishoftu. Na palubě letadla bylo 149 cestujících a 8 členů posádky. Nikdo z cestujících ani posádky však nepřežil.

 

K celé události se již vyjádřil také etiopský premiér Abiy Ahmed, který kondoloval rodinám a příbuzným cestujících. Vláda již zřídila krizovou linku pro příbuzné. Jsou také aktivní na Twitteru, kde se snaží média i pozůstalé informovat o stavu vyšetřování.

Fotka z místa nehody

Společnost Boeing vydala tiskovou zprávu, ve které pozůstálým vyjadřuje upřímnou soustrast. Dále pak uvádí, že o nehodu se bude zajímat i americká agentura pro vyšetřování leteckých nehod NTSB, která bude spolupracovat s  úřady v Etiopii.

 

Letoun ET-AVJ poprvé vzlétnul 30.10.2018 a dodán byl v listopadu 2018, jednalo se tedy o jeden z nejnovějších letounů u společnosti Ethiopian Airlines. Ethiopian Airlines jsou moderní leteckou společností, která se pohybuje na předních místech co se týče kvality služeb.

 

Profil letu je velice podobný s tím, který měl Boeing 737 MAX Lion Air, který havaroval po vzletu v druhé polovině loňského roku. Problém byl zjištěn okamžitě po nehodě. Jednalo se o závadu čidla, které předává informaci o úhlu stoupání a klesání. Tato nehoda je již druhou, kterou letoun 737 MAX měl.

 

Příčiny nehody tohoto letu jsou však stále nejasné. Šéf aerolinek uvedl, že piloti krátce po startu žádali o povolení vrátit se zpět na letiště. Letadlo dispečeři ztratili po 6 minutách co se stroj vznesl do vzduchu.

 

České úřady uvedly, že na palubě nebyli češi. Potvrdilo se však, že na palubě bylo mnoho evropanů. Podle předběžných informací společnosti bylo na palubě 32 Keňanů, 18 občanů Kanady, 9 Etiopanů, 8 Číňanů, 8 Italů, 8 Američanů, 7 Britů, 7 občanů Francie, 6 Egypťanů, 5 Nizozemců, 4 Indové, 4 Rusové, 4 Slováci, 2 Maročané, 2 příslušníci Izraele, 1 Belgičan, po 1 cestujícím z Indonésie, Somálska, Norska, Srbska, Toga, Mozambiku, Rwandy, Súdánu, Ugandy a Jemenu, 4 cestující pak cestovali s pasem OSN, uvedlo BBC. Mezi cestujícími ze Slovenska byla manželaka, dcera a syn bývalého místopředsedy parlamentu Slovenské republiky Antona Hrnka. Poslední obětí ze Slovenska byla slovenská pečovatelka z charity .

 

Foto: LLBG spotter

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *