Letiště Praha znovu otevřelo vyhlídkový val v Kněževsi

Na letišti v Praze dnes otevřeli nový vyhlídkový val, určený pro sledování a focení letadel. Nachází se u obce Kněževes, na stejné místě jako val, který byl v květnu loňského roku zrušen. Bránil totiž výstavbě nového produktovodu leteckých pohonných hmot a plánovanému rozšíření perimetru letiště. Nový val je posunutý o 51 metrů dále od dráhy a vyšší téměř o dva metry. Zvýšení, však umožní sledovatelům provozu lepší výhled na provozní ploch letiště.

 

Minulý rok v květnu přišla smutná zpráva, že se val v Kněževsi zavíral. Tato informace se dotkla především spotterů, leteckých nadšenců, ale i turistů a rodin s dětmi. Letiště Praha však bylo nuceno zvyšovat svoje kapacity z důvodu rostoucího leteckého provozu. Toto však vyžadovalo i stavební úpravy. Jednou ze strategických staveb, byl právě nový produktovod leteckých pohonných hmot a depo autocisteren. Původní kněževeský val musel těmto stavebním pracím ustoupit.

 

Po téměř devíti měsících vznikl v blízkosti původní plošiny val nový. Je vysoký 4,5 metru a tvoří ho zemina o objemu 735 m3 (objem zeminy v původním valu byl 465 m3). Návštěvníci se k němu dostanou po nezpevněné štěrkové cestě, která vede od přilehlé komunikace.

 

 

„Opětovné otevření valu je bezpochyby pozitivní zprávou pro milovníky letadel i rodiny s dětmi, které jsou jeho častými návštěvníky. Do budoucna plánujeme vylepšení o dětské hrací prvky, aby malí návštěvníci měli vedle pozorování letadel možnost další zábavy. Tento krok je v souladu s dlouhodobou koncepcí letiště neustále hledat další možná zlepšení poskytovaných služeb. Letectví je atraktivní obor a pozorování letadel při vzletu či přistání budí stále u mnohých obdiv,“ říká Jiří Kraus, místopředseda představenstva Letiště Praha, který je odpovědný mimo jiné za vztahy s blízkým okolím letiště.

 

Letiště Praha se snaží vycházet vstříc fanouškům letectví, aby mohli sledovat přílety a odlety zajímavých letadel v bezprostřední blízkosti vzletové a přistávací dráhy. Kromě valu v Kněževsi se u letiště nachází i druhý val, který se nachází poblíž obce Hostivice. Spotteři, tedy fotografové letadel, mohou využít také speciálních otvorů v oplocení letiště. Pro všechny návštěvníky jsou pak také přístupné z obou terminálů vyhlídkové terasy, na kterých mohou sledovat provoz na provozních plochách letiště. Poslední možností pro návštěvníky pražského letiště jak nahlédnout do zákulisí celého odbavení letadel a provozu na ploše jsou exkurze.

 

Foto: Letiště Praha

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *