Konec NDB v České Republice se velice rychle blíží- Holešov, Třebová a Rakovník skončí v roce 2019

Ing. Tomáš Duka dnes na jednání leteckých dopravců a odborné letecké veřejnosti se zástupci ŘLP ČR odhalil budoucnost navigační NDB bodů. Ty jsou již od roku 1998 nevyužitelné pro traťovou navigaci, ale donedávna sloužily pro konvenční postupy SID a STAR přilehlých letišť a stále byly využívány Armádou ČR, proto budou zrušeny až nyní.

 

Na jaře 2019 bude ukončen provoz NDB RAK (Rakovník), TBV (Třebová) a HLV (Holešov). Všechny tyto NDB s tří písmenným názvem budou nahrazeny body s názvem obsahujícím pět písmen. Duka odhalil, že NDB Třebová bude nahrazen bodem TEBOV. Pro ostatní dva body ještě nebyl název vybrán. Změna bude zakomponována do některého z jarních AIRACů, spolu s dalšími změnami, které proběhnou.

 

Postupně bude redukován počet VOR bodů. Například provoz bodu VLM (Vlašim), ze kterého vedou i příletové tratě na Letiště Václava Havla v Praze, by měl být ukončen do doby jeho maximální životnosti, která se pohybuje okolo roku 2023.

 

Foto: Skyvector

 

2 komentáře: „Konec NDB v České Republice se velice rychle blíží- Holešov, Třebová a Rakovník skončí v roce 2019

 • 24. 10. 2018 (14:22)
  Permalink

  Dovolil bych si uvést na pravou míru některé nepřesné údaje v článku. Je pravda, že od roku 1998 je pro létání po tratích povinné vybavení RNAV (B-RNAV, nyní RNAV-5), ale NDB byly i nadále využívány pro konvenční způsob navigace pro SID/STAR a pro potřeby i jiných uživatelů vzdušného prostoru než jen leteckých dopravců. Provoz zmíněných NDB bude ukončen v průběhu roku 2019, přesný termín nebyl ještě stanoven. Jestli to bude jaro, léto nebo podzim bude záviset na dalších okolnostech. Budou nahrazeny body, které budou mít 5 písmen jako ostatní traťové body, nikoliv 5 čísel. Dále nebude ukončen provoz všech VOR, ale pouze některých. VOR VLM bude i nadále používán až do skončení jeho životnosti a nebude ukončen v roce 2020 jak je uvedeno v článku.

  Reagovat
 • 25. 10. 2018 (5:14)
  Permalink

  Rád bych opravil některé nepřesnosti v článku. Není pravda, že NDB skončí na jaře. Provoz skončí v průběhu roku 2019, ale termín ještě nebyl pevně stanoven. NDB sice nejsou využitelné pro traťovou navigaci, ale donedávna sloužily pro konvenční postupy SID a STAR přilehlých letišť a stále byly využívány Armádou ČR, proto je rušíme až nyní, ačkoliv z článku vyplývá, že jsou od roku 1998 k ničemu.
  Provoz VOR nebude ukončen, ale pouze bude redukován jejich počet a určitě nebude ukončen provoz VLM v roce 2020, ale někdy před skončením jeho životnosti.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *