Konec Germanie se může tvrdě podepsat na budoucnosti neměckých regionálních letišť. Do hry vstupuje i Smartwings

Dva dny po krachu německých aerolinek Germania se začalo ukazovat, jaký měly vliv na existenci německých regionálních letišť. Mezi ty patří Erfurt, Münster/Osnabrück nebo Rostock/Laage.

 

 

Jen na erfurtském letišti měla 70% podíl na celoročním provozu. V Durynsku, kde se letiště nachází, vyvolal krach Germanie obavy o jeho budoucnosti, píše server morgenpost.de. Německý Ministr hospodářství Wolfgang Tiefensee hovoří o “těžkém úpadku”. V uplynulém roce využilo erfurtské letiště více než 185 tisíc cestujících Germanie, celkový počet cestujících přepravených v roce 2018 je 263 tisíc. Letiště zaměstnává asi 140 lidí.

 

 

Dalším masivně postiženým letištěm je Rostock Laage, píše server onvista.de. Z téměř 296 tisíc cestujících, které loni letiště využily, přepravila Germania 46%. Germania létala z Rostocku do čtrnácti destinací. Letiště aktuálně pracuje na náhradách za zkrachovalou Germanii. Výkonná ředitelka letiště Dörthe Hausmannová však přiznává, že se nepodaří pokrýt všechny linky, které z rostockého letiště Germania provozovala. Jednou z nich by mohl být i český Smartwings, který už podepsal smlouvu ve Velké Británii na operování letů z ostrova Jersey, které původně létala Germania.

 

 

Letiště v Münster/Osnabrücku prozatím neví, jak se s odchodem Germanie vypořádat, zatím intenzivně jedná s cestovními kancelářemi o náhradách. Do problémů se dostalo i v roce 2017, kdy zbankrotoval Air Berlin, který byl pro letiště velkou oporou. Nyní není problém tak velký, jako tehdy, protože Air Berlin měl 60% podíl na celkovém provozu, Germania jen 26%. Aktuálně největší část provozu, 36%, zajišťuje Lufthansa Group.

 

 

Oliver Krischer, člen Bundestagu, serveru morgenpost.de, sdělil, že „většina regionálních letišť je dotační hrozbou. I když jsou příjmy z daní vysoké, stále jsme v minusu.“

 

Foto: redakce aeromagazine.cz

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *