Íranská armáda se přiznala k sestřelení letadla ukrajinských aerolinek v Teheránu

Letadlo ukrajinských aerolinek, které ve středu ráno havarovalo bylo sestřeleno, přiznala se k tomu íránská armáda. První informace po pádu ukrajinského Boeingu směřovali k tomu, že letadlo mělo technickou závadu, to se později však změnilo. V sobotu se Írán přiznal, že letadlo bylo sestřeleno íránskou armádou a že se jednalo o lidské pochybení.  Íránská armáda se všem pozůstalým omluvila a vyjádřila upřímnou soustrast. Dále také prohlásila, že zdokonalí systémy, aby chybám tohoto typu předešli a slíbili potrestání viníků.

Íránský prezident Hasan Rúhání pak rovněž na Twitteru uvedl, že Írán hluboce lituje „velké tragédie a neomluvitelného omylu“. Ujistil také, že incident nelze ponechat bez objasnění. Nyní je podle něj nutné stanovit příčiny tragédie a stíhat ty, kteří se dopustili neodpustitelné chyby.

„Přijímám úplnou odpovědnost za tuto katastrofu,“ uvedl generál Amír Alí Hádžízádeh. „Raději bych zemřel, než abych se podílel na takovém neštěstí,“ dodal v televizním vystoupení.

Na palubě havarovaného letu PS752 cestovalo 63 Kanaďanů, 82 Íránců, 10 Švédů, 4 Afghánci, 3 Němci a Britové a 11 Ukrajinců, z toho bylo 9 členů posádky. V letadle se nacházeli i tři ukrajinčí piloti.

Mnoho  cestujících mělo dvojí občanství. Kanadské i íránské. Spousta cestujících bylo z řad studentů, nebo univerzitních profesorů.

„Je to národní tragédie, všichni Kanaďané truchlí společně,“ uvedl kanadský premiér Justin Trudeau. „Budeme pokračovat ve spolupráci s našimi partnery po celém světě, abychom zajistili úplné a důkladné vyšetřování. Kanadská vláda očekává plnou spolupráci od íránských úřadů,“ dodal.

Na situaci reagoval i ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj. Ve své reakci prohlásil, že Kyjev od Teheránu očekává úplné přiznání viny za sestřelení letadla, potrestání viníků, oficiální omluvu a kompenzaci. Dále také požaduje, aby ukrajinští vyšetřovatelé měli přístup k vyšetřování.

Piloti řídící věži nehlásili žáden problém. Podle záznamů z černých skříňek se komunikace v kabině náhle zcela přerušila. Záznam si v pátek vyslechli i ukrajinští experti, ti si však při průzkumu trosek všimli že letadlo nebylo zásahem značně poškozeno. Chyběla pouze spodní část pilotní kabiny.

Až v sobotu se ukázalo, že tuto část trupu letadla zasáhla raketa Tor.„Po přímém zásahu kabina vzplála zevnitř. Bleskově zmlkl odpovídač letadla, který předává signály o letu, bleskově se přerušilo spojení,“ napsal server s tím, že dosud není jasné, zda tyto škody způsobila jedna nebo dvě rakety.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *