Aerolinky po celém světě v problémech kvůli koronaviru. U řady z nich dochází k velkým škrtům

Hrozba nákazou koronavirem masivně dopadla na leteckou dopravu v Evropě. V Itálii je nákaza rozšířená již natolik, že vláda rozhodla o karanténě pro několik regionů, ve kterých je dohromady přes šestnáct milionů lidí.

 

První oběť si už pokles poptávky našel, britskou aerolinku Flybe, která zkrachovala tento týden. Předpoveď šéfa Ryanair Michaela O’Learyho, že dojde ke krachu dalších aerolinek, se tedy začala naplňovat.

 

Česká společnost Smartwings prosí své zaměstnance, aby na rok přešli ze smlouvy na dobu neurčitou na zkrácený úvazek nebo aby přešli na jiné báze. Smartwings Group plánovala mít toto léto flotilu až 36 Boeingů 737NG, 10 Airbusů A320, 4 letouny ATR a jeden Airbus A330. Kvůli problémům však pronajme o několik Airbusů A320 a Boeingů 737 méně. České aerolinie, člen Smartwings Group, pozastavily provoz linek do Milána, Boloně, Říma a Soulu v předešlých dnech, kvůli prudkému propadu poptávky i nařízení vlády České republiky. Ne však všechny společnosti vládní nařízení odradilo od provozu letů mezi Prahou a severem Itálie. easyJet linku do Milána nepřerušil, pouze na úseku do Prahy letí letadlo prázdné a zpět do Itálie s cestujícími. To je v souladu s vládním nařízením.

 

Německá Lufthansa nejprve zvážila odstavení všech A380, které má ve flotile, dnes tak vážně rozhodla. Píše o tom v interním dokumentu, o kterém jako první informoval německý web aero.de Všech 14 Airbusů A380 bude odstaveno do konce května, možná až do konce června. To bude záviset na vývoji poptávky cestujících. Cestující Lufthansy mají už teď možnost změnit rezervaci letu do 30. dubna na jiný termín zdarma, datum odletu však musí být do konce letošního roku a nelze měnit destinaci. Podobnou možnost nabízí cestujícím i skupina Air France_KLM.

 

Ve Spojených státech není situace o moc lepší. Dle CNN United Airlines ruší 20% zaoceánských letů a 10% letů v rámci USA. Nízkonákladové JetBlue ruší 5% všech svých letů. Organizace sdružující letecké dopravce IATA ve čtvrtek sdělila, že aerolinky mohou kvůli koronaviru přijít tržby v hodnotě 113 miliard amerických dolarů. Iran Air v neděli v poledne s okamžitou platností přerušil veškeré lety z Iránu do Evropy. Nutno podotknout, že v Iránu je už okolo 5 800 nakažených nemocí COVID 19.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *