Letadlem do Řecka uprostřed pandemie, vyprávění očima osmnáctiletého studenta

Pár slov úvodem…  

Tento záznam vzpomínek na dovolenou na řeckém ostrově Rodos uprostřed pandemie v létě 2020 je psán očima osmnáctiletého studenta střední školy, který je povahou spíš snílek než realistou, takže mnohdy by váš pohled mohl být odlišný. Je psán během podzimního večera během druhé vlny pandemie COVID-19. Za okny už šestý den nepřetržitě prší, počasí jednoduše stojí za pendrek a k depce není rozhodně daleko. Prostřednictvím těchto vzpomínek se defacto snažím odreagovat a přijít na jiné myšlenky. Nejlepší je přeměnit všechnu negativní energii v něco pozitivního, tak snad se Vám bude výsledek líbit. Denně se setkávám s tím, že má velmi detailní a obsáhlá interpretace zážitků lidi nebaví, anebo je vůbec nezajímá, o to víc si cením těch, kteří vydrží až do konce a příběh se jim líbí. V první části budu mluvit o tom, co vše cestě samotné předcházelo a bylo nutné zařídit. 

 

 

Původně jsem neměl letět na Rodos, ale na Mallorku. Tedy do úplně odlišné země. Bohužel kvůli rozhodnutí vlády, že každý, kdo se po 17. srpnu vrátí ze Španělska s výjimkou Kanárských ostrovů, bude muset do karantény nebo podstoupit test na COVID-19, jsem byl pouhé dva týdny před odletem nucen svůj plán změnit. Letenky jsem měl koupené s Ryanair z Prahy. Mé kroky vedly nejprve na web Ryanair, na kterém jsem začal zjišťovat, kam všude jsou ještě na konec srpna volné lety a současně jsem všechny možnosti porovnal s webem, který ukazoval, kam se smí cestovat bez testu/karantény. Zaujal mě irský Dublin, v Irsku jsem nikdy nebyl a nabídka letů byla široká, bohužel Irové vyžadovali ihned po příletu nástup do karantény, takže tudy cesta nevedla.  

 

 

Na přelomu července a srpna jsem strávil krásný týden na řeckém Zakynthu a věděl jsem, že Řekové pandemii stále čelí bravurně a tedy pro Čechy cestující do Řecka není nutný ani negativní test na COVID-19, ani nástup do karantény. Pouze se mohlo stát, že by mě na letišti po příletu vybrali k náhodnému testu na COVID-19. Ryanair létal z Prahy na Rodos jen dvakrát týdně, oproti Mallorce, kam létal za týden pětkrát. Odlety byly ve středu a pátek. Rozhodl jsem se tedy pro termín od pátku 28. srpna do středy 2. září. Bohužel jsem tak přišel o jeden den dovolené, protože původně plánovaná cesta na Mallorku měla být šestidenní. Ovšem lepší pět, než nic. Tímto děkuji Ryanair za možnost bezplatné změny rezervace letu až do sedmi dní před odletem. Doplacení rozdílu ceny letenek na Rodos bylo však očistec. Trvalo mi čtyři dny, než jsem přes online podporu Ryanair vyřídil vše, co po mně aerolinka chtěla. Hlavní problém byl v převedení rezervovaných sedadel a odbaveného zavazadla z letu na Mallorku na let na Rodos. Naštěstí se trpělivost vyplatila a já dostal přístup k samotnému odbavení a získání palubních vstupenek. Mým koníčkem je po boku cestování a poznávání i planespotting. Věděl jsem, že letecké weby jsou plné překrásných fotografií letadel na Rodosu z mnoha pozic a úhlů. Během přípravy na cestu jsem si tedy nastudoval spotterguide pro letiště Rodos-Diagoras (též Paradisi), což je mezinárodní web, který obsahuje seznam fotopozic a tipů k focení pro mnoho letišť napříč celým světem. Další dny utekly jako voda a v pátek 28. srpna 2020 nastupuji na pražském letišti do letadla Ryanair vstříc ostrovu, který se podle řecké mytologie vynořil z moře jako dar Dia bohovi slunce Héliovi. Pokračování brzy.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *