Explore Asia: Filipíny

V dnešním druhém díle se vydáváme na Filipíny, kde zažijeme i trochu toho exotického létání.

 

Je pozdní prosincový večer a my přijíždíme fialovým metrem na terminál 1 hlavního taipeiského letiště Taoyuan. Terminál 1, stejně jako sousední terminál 2, na mě působí velice příjemným dojmem. Opět je zde spousty restaurací, obchodů a nápojových automatů. Nutno podotknout, že ceny v obchodech atd. jsou na letišti stejné, jako v celém městě. Je tedy pro Evropana, který je zvyklý na evropské přemrštěné ceny v letištních halách, dosti údivné, najít v automatech nápoje, kde ceny končí na 20ti korunách.

 

Terminál 1 – Taoyuan Airport

 

Náší cetu na Filipíny zahajujeme letem s Tigerair do Cebu. Přicházíme k checkinu a necháváme odbavovat zavazadla. Opět se pozastavuji nad skutečností, že náš let odbavuje 6 stanovišť check-in, přitom se jedná o standartní let letounem Airbus A320. Po úspěšném zdolání nejlepší bezpečnostní a celní kontroly, podle Skytrax, míříme přes celý terminál k naší odletové bráně. Za pár okamžiků začíná nástup do autobusů a následně jsme převezeni k letadlu.

 

Tigerair – 20F

 

Po nástupu na palubu usedám na místo 20F. Místa na nohy pro člověka průměrného vzrůstu bylo akorát. Dveře zavřeny a roluje se na vzletovou dráhu.

 

Tigerair je nízkonákladová společnost, ale i přes to posádka za hodně slušné peníze nabízí teplá jídla. K mé smůle jsem bohužel stihl usnout dříve, než ke mně dojel onen jídelní vozík.

 

Je krátce po druhé ranní a my přistáváme v Cebu a pojíždíme k novému terminálu 2. První dojem je naprosto fascinující. Tipický asijský moderní styl budov plný barev a tvarů. Ovšem vzhled není vše. Velkým mínusem je absence obchodů s potravinami, nedostatečná kapacita míst k sezení, částečná absence zásuvek a wifi připojení, které je zdarma jen na 2 hodiny.

 

Cebu – Terminál 2

Pro náš další let na ostrov Bantayan se společností AirJuan musíme využít služby terminálu 1. Pokud někdo v Evropě nadává na berlínská letiště, měl by si zkusit zdejší terminál 1. Zde byl člověk v uplně jiném světě. Všude jen chaos, rozpadající se budova a nekonečné davy lidí.

 

Cebu – Terminál 1

U odletové brány si nás vyzvedává dodávka letecké společnosti a míříme k letadlu Cessna C208. Po přivítání se s piloty usedám hned za jejich sedadla do první řady. Je skutečně nezvyklé se pohybovat v takto malém letadlu po poměrně velkém letišti mezi dálkovými letadly jako je Boeing b777 či Airbus A330. Po přistání Cathay Pacific vstupujeme na dráhu a jdeme na vzlet.

 

Vyčkávání na odlet

 

Meteorologické podmínky nám zrovna nepřály. Celý let byl velmi větrný s místně tvořícísemi bouřkami. Aby toho nebylo málo, autopilotovi se přestalo chtít letět a piloti tak museli celou cestu v tomto počasí “odřídit” sami. Když nad tím přemýšlím, asi zatím můj nejzáživnější let a to že už mám něco nalétáno…

Přibližně po hodině vidíme náš ostrov na kterém posléze přistáváme. Letiště je tu velmi zajímavé. Nejen že terminál byl domek zřejmě někoho z pracovníků “letiště”, runway byla místy betonová, štěrková nebo travnatá, dokonce se uprostřed dráhy pásly krávy a kozy a my tak museli prudce brzdit, abychom do stáda letadlem nenajeli. Skutečně exotika jak má být.

 

Letiště Bantayan

 

Let s Tigerair byl průměrný. Profesionalitou posádky mi lehce připomínal náš evropský Ryanair. Skutečnost, že nemohu použít powerbanku v letové hladině mi byla fakt novou…

Pokud se chystáte na Filipíny, tak rozhodně než jet několik hodin po zemi, doporučuji využít linek Air Juan. Aerolinka mě velice ohromila svou ochotou a komunikací k pasažérům takovým způsobem, s kterým jsem se ještě nesetkal. Posuďte sami, zda-li je v dneší době možné si po domluvě uschovat zavazadla v kanceláři aerolinky, mít doprovod vedoucího pracovníka skrz letiště až do letadla či dostávat zdarma SMS aktualizace o vašem letu…

 

Předchozí díl o naší cestě do Taipeie: https://aeromagazine.cz/cestovani/explore-asia-mnichov-zeneva-peking-taipei/

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *